Anette Svedlindh-ErikssonAnette

Orderassistent
”Jag tycker om att ha så varierande arbetsuppgifter. På Saltå Kvarn är det aldrig långtråkigt!”
Favoritprodukt: Apelsinjuicen såklart och Kornbrödet!

Tel: 08 551 508 00
E-post: anette.svedlindh@saltakvarn.se


 

Antonius Recht

Antonius Recht
Varuflödesansvarig

Här blev jag kompis med arbetsglädjen. Saltå Kvarn är genuint!
Favoritprodukt: Anis&Fikonbröd!

Tel: 08 551 508 18
E-post: antonius.recht@saltakvarn.se


Camilla CallenmarkCamilla Callenmark beskuren
Inköpare
”Att få jobba på ett företag som liksom jag brinner för god mat, ekologisk odling och hållbarhet känns fantastiskt och meningsfullt. Det ger äkta arbetsglädje!”
Favoritprodukt: Måste jag välja en, alla är ju så goda? Olivolja Riserva och Rostade Cashewnötter

Tel: 08-551 508 45
E-post: camilla.callenmark@saltakvarn.se


   Hanna Wilsson
Hanna Wilson
Teamleader butik Järna
”Det är kul att få jobba med så många intressanta människor.”
Favoritprodukt: Rostade mandlar!

Tel: 08 551 508 32
E-post: hanna.wilson@saltakvarn.se

 


Jan Gustafsson
Jan Gustafsson
Försäljningsansvarig DVH, Export och Hälsokost
” På Saltå Kvarn är ingen dag den andra lik.”
Favoritprodukt: Fikon, särskilt när den nya skörden kommer!

Tel: 08 551 508 03
E-post: jan.gustafsson@saltakvarn.se

 

 


Jonas Regnér
Vd

”Jag är stolt över Saltå Kvarns tradition av mathantverk där hållbar utveckling, ekologi och matglädje är dominerande i det vi skapar och tillagar.”

Favoritprodukt: Om jag tvingas välja så är det våra tre färdigblandade grötmixer där Trekornsgröten är största favoriten just nu. En annan favorit är vårt svarta ris som jag har som alternativ till quinoa i olika bowls och matiga sallader.

Tel: 08- 551 508 00


Jonna 3Jonna Niiranen
Orderassistent
”Här fann jag arbetsglädjen! Fina kollegor och varierande arbetsuppgifter, ingen dag är den andra lik.”
Favoritprodukt: Fruktkick och naturella cashewnötter.

Tel: 08 551 508 00
E-post: jonna.niiranen@saltakvarn.se

 

 


Karin WätteKarin Wätte
Ekonomiassistent med ansvar för kund- och leverantörsfakturor
”Det är spännande att jobba på Saltå Kvarn, ingen dag är den andra lik.”
Favoritprodukt: Franskbrödet. Ett ljust bröd som smakar mycket.

Tel: 08 551 508 24
E-post: karin.watte@saltakvarn.se


Karin Bodén Ihre Karin Bodén Ihre
Marknad och Innovation

 

 

Tel: +46 760 291204

karin.boden-ihre@saltakvarn.se


Kicki Ahrén
HR-ansvarig
”Det är ett nöje att gå till jobbet varje dag! Jag blir glad då jag tänker på Saltå Kvarn!”
Favoritprodukt: Jag bara älskar aprikoserna!

Tel: 08 551 508 36
E-post: kicki.ahren@saltakvarn.se

 

 


Lena
Lena Ekman

Marknadskommunikatör och produktionsledare
”Fantastiskt roligt att arbeta med så goda produkter som är bra för både människan och planeten!”
Favoritprodukt: Softa Körsbär och Svart Ris!

Tel: 08 551 508 04
E-post: lena.ekman@saltakvarn.se

 


Manfred Enoksson
Manfred Enoksson

Bagarmästare och kursledare i ekologisk bakning
”Jag vill lära fler att baka ekologiskt”
Favoritprodukt: Råris. Det smälter i munnen och är så gott!

Tel: 08 551 508 21
E-post: manfred.enoksson@saltakvarn.se

 


Mårten Mårten HasselbomHasselbom
Logistikkoordinator och inköp av råvaror och förädlade produkter
”Här får jag jobba med ekologisk mat, transport och miljö. Precis  det som jag gillar!”
Favoritprodukt: Barsjabröd. För att det är bäst!

Tel: 08 551 508 05
E-post: marten.hasselbom@saltakvarn.se


Per Rosengren
Försäljningschef
Kategoriansvarig Middagssortimentet

”På Saltå Kvarn jobbar vi för det goda i livet med kärlek till produkterna, miljön och människorna.”
Favoritprodukt: Fruktbrödet och våra himmelska kanelbullar!

Mobil: 08 551 508 33
E-post: per.rosengren@saltakvarn.se


Peter Friberg
Peter Friberg
Mjölnare
”Arbetet i kvarnen är väldigt varierande och Saltås grundvärderingar ligger mig varmt om hjärtat.”
Favoritprodukt: Vetemjöl och körsbärstomater. Och vårt olivbröd!

Tel:  08 551 508 12
E-post: peter.friberg@saltakvarn.se


Sara Herza
Sara Herza
Kategori- och inköpschef
”Det går inte en dag utan att jag har kontakt med våra leverantörer.”
Favoritprodukt: Fikon – fyllda med smak och energi från varmare breddgrader!

Tel: 08 551 508 16
E-post: sara.herza@saltakvarn.se


Sebastian miniSebastian Rydenfalk
Verksamhetsutveckling & IT-stöd
”Saltå Kvarn är en plats för mig där mitt intresse sammanvävs med arbetet.”
Favoritprodukt: Körsbärstomater, passar perfekt i tomatsåsen till pizzan!

Tel: 08 551 508 43
E-post: sebastian.rydenfalk@saltakvarn.se

 


Therese Grandell Svärd

Kvalitetsingenjör
”Att arbetsdagarna är så varierande. Ena dagen kan jag gå omkring i blåkläder i kvarnen för att nästa dag hålla en utbildning om allergener för personalen i kafeét.”
Favoritprodukt: Solroskärnor. Passar till allt ifrån morgonmüslin till topping på en currygryta.

Tel: 08-551 508 48
E-post: therese.grandell-svard@saltakvarn.se


Maria Hauffman

Marknad & Innovationschef

”Att få arbeta med människor med sann passion för den goda maten och önskan att göra gott är en njutning. Tillsammans utforskar vi nya utmaningar varje dag.”

Favoritprodukt: Lanseras i vecka 34 2019!

Tel: 08 551 508 00
E-post: maria.hauffman@saltakvarn.se